Objawy endometriozy

Endometrioza jest schorzeniem, którego rozpoznanie nie do końca jest łatwe. Bardzo często choroba ta mylona jest z innymi kobiecymi przypadłościami. Dlatego jeśli tylko zajdzie niewielkie podejrzenie rozwoju endometriozy, konieczne jest wykonanie szeregu specjalistycznych badań lekarskich.

Do najpowszechniej występujących objawów tej choroby należy jednak zaliczyć:

- bóle okolic miednicy, występujące najczęściej w czasie trwania cyklu miesięcznego – mogą to być bóle o różnorodnym natężeniu, zarówno słabe, jak i silne. Niekiedy dochodzi również bolesność odcinka lędźwiowo – krzyżowego kręgosłupa.

- Poza bólami miednicy, o rozwoju endometriozy mogą również świadczyć bóle innych narządów. Niekiedy może to być ból jelit, zwłaszcza jeśli jest powiązany z biegunką czy
z często występującymi zatwardzeniami, niekiedy może to być również ból odczuwalny
w czasie oddawania moczu.

-  krwawienia z okolic odbytu bądź pęcherza,

- ból pojawiający się podczas stosunku seksualnego,

- o endometriozie może również świadczyć nieustanne uczucie zmęczenia, rozbicie psychiczne.

Niekiedy endometrioza nie daje żadnych objawów i wówczas jej rozwój wydaje się być szczególnie niebezpieczny. Dlatego tak ważną rolę odgrywają regularne badania ginekologiczne, którym poddawać się powinna każda kobieta, bez względu na wiek.

Część lekarzy jest ponadto zdania, że o endometriozie może świadczyć także bezpłodność, dlatego w razie jej zdiagnozowania, często zleca się także badania na to schorzenie, gdyż może być przyczyną braku płodności.

2 Responses to “Objawy endometriozy”

  1. kati pisze:

    mam pytanie,czy moja endometrioza,moze byc po c cieciu,czy to moglo sie rozwijac wczesniej?otoz odkad mam okres,moje miesiaczki bylu nieregularne,obfite i bardzo bolesne w pierwszym dniu i pojawialy sie takie jakby skrzepy przy tych bolach,trwalo to kilka lat,bywalo,ze nie mialam,tak jakby sie zatrzymal,z czasem zrobily sie mniej obfite i nawet ok,ze nie regularne to juz bylo normalne dla mnie,mialam okolo 20 roku zycia wypalana nadzerke,dodam,ze czesto mnie lapaly zapalenia i grzybice,nie wiedzialam co bylo powodem,dopiero lekarz po tylu latach mnie uswiadomil,ze antybiotyki to robily,a ze odpornosc slabsza to odrazu tam uderzalo,pisze teraz bo wczesniej nie latalam do lekarza,teraz jestem czesciej,odkad zaszlam w ciaze i poronilam,po tym wszystkim mam dzidziusia i bedac z infekcja po antybiotyku stwierdzil u mnie endometrioze,pare miesiecy wczesniej jej nie bylo,a teraz jak glowka szpilki i dopoki nic nie dokucz nie ma co ruszac,czy to prawda?dodam,ze odkad urodzil sie dzidzius przez cc,nie mam bolesnych miesiaczek i co wazne uregulowaly sie super,z wyjatkiem ostatnich 2 miesiecy,bo opoznione i tylko 3 dni terz byl,ale mialam duzo stresu,wiec moze to przyczyna,wogole jestem bardzo nerwowa i zaraz odczuwam dolegliwosci,,teraz doszla jeszcze torbiel w piersi,wiec jak mozna byc spokojnym

  2. kati pisze:

    dodam,ze moje bole byly takie,ze od pasa w dol to dretwialy mi nogi,brzuch i kregoslup na dole mnie bolal paskudnie,i w pierwszy dzien okresu mialam wlasnie takie jakby biegunki,rzadkie i kilka na dzien po trochu,ale tylko w jeden dzien,teraz mam 29 lat i czasem jest tak jakby skrzep sie pojawil w czasie okresu i okres nie jest obfity jak dawniej..

Dodaj komentarz

......