Leczenie endometriozy

Endometrioza zdaje się dzisiaj stanowić coraz poważniejszą chorobę kobiecą, bowiem rozpoznawana jest coraz częściej. Problemu tego nie należy lekceważyć, bowiem nieleczona bądź nawet za późno rozpoznana endometrioza może być przyczyną bezpłodności.

Obecnie najczęściej podejmowane są dwa rodzaje leczenia endometriozy, mianowicie leczenie hormonalne oraz leczenie metodą operacyjną.

Leczenie hormonalne możliwe jest tylko w przypadku niewielkich zmian, będących dopiero w początkowym stadium choroby. Leczenie polega najczęściej na zmniejszeniu wydzielania estrogenu (zakłada się bowiem, że schorzenie to jest w głównej mierze wywoływane właśnie przez ten hormon). W leczeniu hormonalnym pacjentkom podawane są odpowiednio dobrane tabletki antykoncepcyjne oraz inne środki, zwane progestagenami. Terapię hormonalną można łączyć z terapią przeciwbólową, bowiem ból jest często jednym z bardziej utrudniających życie objawów, występujących w przypadku endometriozy.

Drugą metodą, wykorzystywaną również dość często, jest leczenie operacyjne. Zabieg pomaga o wiele szybciej oraz skuteczniej pozbyć się choroby, chociaż nigdy nie ma stuprocentowej pewności, że schorzenie nie powróci. Najczęściej obecnie wykorzystywane są zabiegi laparoskopowe, który połączony jest z usunięciem chorobotwórczych tkanek. Niekiedy stosowana jest także laparotomia, zabieg operacyjny przeprowadzany na otworzonej jamie brzusznej. Podczas gdy laparoskopia służy leczeniu choroby w początkowych stadiach, to laparotomia skutecznie pomaga usunąć zmiany będące już w nieco bardziej zaawansowanej fazie.

Dodaj komentarz

......